Medarbejdere Bioteknologi og kemiteknologi

Oversigt over medarbejdere ved forskningsområdet Bioteknologi og kemiteknologi ved Institut for Ingeniørvidenskab på Aarhus Universitet.

NavnJobtitelEnhedE-mailTelefonMobilBygning
Agneessens, LauraPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejlma@eng.au.dk
Ambye-Jensen, MortenPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmaj@eng.au.dk+45935080095250
Anankanbil, SampsonPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringsampsonanankanbil@eng.au.dk
Anastasakis, KonstantinosPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningkanastasakis@eng.au.dk5250
Andersen, EmilPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringemil.andersen@eng.au.dk
Aryal, NabinPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejaryalnabin@eng.au.dk+45206554155250
Barlach, Christian VossVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringau478592@eng.au.dk5250
Bentien, AndersLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesbentien@eng.au.dk+45303695155250
Biller, PatrickJunior FellowInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningpbiller@eng.au.dk+45527453405250
Børsting, JeppeStuderendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biomechanics and Mechanobiologyau550905@eng.au.dk3141
Caceres Najarro, MarlenyPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmcaceres@eng.au.dk5250
Catalano, JacopoAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesjcatalano@eng.au.dk
Chen, MenglinAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringmenglin@eng.au.dk+45202895063141
Chen, XihanPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejxihan.chen@eng.au.dk
Cheng, WeiweiGæstePhDInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejcheng@eng.au.dk
Christiansen, Rune LindahlStudentermedhjælperInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineering5250
Couleaud, JulieStuderendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefining
Dai, RongrongPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringdiana@eng.au.dk
Dalby, Frederik RaskPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10fd@eng.au.dk
Dannesboe, ChristianPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningchda@eng.au.dk+4541893304
Drazevic, EmilPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesedrazevic@eng.au.dk+45935083455250
Eser, Bekir EnginPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringbekireser@eng.au.dk3141
Feilberg, AndersLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12af@eng.au.dk+453089609998352
Feldberg, ThomasLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesfeldberg@eng.au.dk+45514448895250
Feng, LuPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumlufeng@eng.au.dk
Fournier, HugoStuderendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12
Friis, Jakob EgePh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Applied Surface Chemistryfriis@eng.au.dk5250, 019
Fuchs, AndreaPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12fuchs@eng.au.dk5112
Grønbæk, HeidiLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10hg@eng.au.dk+45201205675250
Guo, ZhengLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringguo@eng.au.dk+45871555283141, 01.18
Hafner, Sasha D.LektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12sasha.hafner@eng.au.dk+45935088715112
Hansen, Christoffer BjerremandPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringxoffer@eng.au.dk5250, 019
Hansen, Michael JørgenSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12michaelj.hansen@eng.au.dk+45216227105112
Hansen, Per WiborgTeknikerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulumpwh@eng.au.dk+4525179368L30, 8210
Harwood, Seandean LykkePh.d.-studerendeInstitut for Molekylærbiologi og Genetik - Proteinforskningsdlh@mbg.au.dk
Hassan, HananStuderendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineering3141
Henriksen, MartinPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringlahn@eng.au.dk
Hinge, MogensLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringhinge@eng.au.dk+45227705555250
Hjorth, MaibrittLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejmaibritt.hjorth@eng.au.dk+45408259885250
Hsieh, Chia-WenPost doc.Institut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningchsi@eng.au.dk+45506509445250
Jabs, FredericPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologyjabs@eng.au.dk3142
Jensen, Bettina Elisabeth BrøggerPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringbebj@eng.au.dk5250
Jensen, Iben Charlotte StensgaardLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Microbial Biosynthesisibens@eng.au.dk3141
Jensen, Mads BorgbjergPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejmbje@eng.au.dk
Johannsen, IbLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningibj@eng.au.dk+45213560505250
Johansen, Kim MøllerLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringk.m.johansen@eng.au.dk+45935089923141
Johansen, Martin BundgaardPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Flow Chemistry Research, Hangøvejbundgaard@eng.au.dk
Jørgensen, Mathias LindhPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringmlindh@eng.au.dk
Kai, PeterSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12peter.kai@eng.au.dk+45935086225112
Kamp, AnjaAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejanjakamp@eng.au.dk5250
Kamp, Jesper NørlemPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10jk@eng.au.dk+45935085495250, 209
Kara, SelinLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejselin.kara@eng.au.dk5250
Kasper, PernillePostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10peka@eng.au.dk5110
Khataee, AmirrezaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batterieskhataee@eng.au.dk
Kilsgaard, Bjørn SjøgrenVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringbsk@eng.au.dk5250
Kjeldgaard, SolveigPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriessolveig@eng.au.dk
Kjeldsen, Kasper TroestVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringktk@inano.au.dk+4560758853
Kjeldsen, Theis AjsMaskinmesterInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulumtak@eng.au.dk
Kofoed, Michael Vedel WegenerForskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulummvk@eng.au.dk
Larsen, Camilla KjeldgaardStuderendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Molecular Engineeringcamillakjeldgaard@eng.au.dk
Lindhardt, Anders ThyboeLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Flow Chemistry Research, Gustav Wieds Vejlindhardt@eng.au.dk+4523823086+45871567235250, 245
Lund, Puk P. SwaneLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Cell engineeringpl@eng.au.dk+45935083853141
Lykkemark, SimonPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Cell engineeringsimonl@eng.au.dk3141
Malthesen, Britt AmbyLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumbritt.malthesen@eng.au.dk+4520684456+4587157552
Melchjorsen, Connie JenningLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Molecular Engineeringcjm@eng.au.dk+45513596543142
Miehe, MichaelaInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologymiehe@eng.au.dk3141
Moore, DaleAkademisk medarbejderInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefining, Foulumdmoore@eng.au.dk
Mshanetskyi, LeonidGæstInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumleonid.mshanetskyi@eng.au.dk
Møller, Henrik BjarneSeniorforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejhenrikb.moller@eng.au.dk+4540531596+4587157646
Møller, RasmusVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringrkm@eng.au.dk5250
Nielsen, FinnTeknikerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulumfinn.nielsen@eng.au.dk+4520801999L38
Nielsen, MajaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejmaja.nielsen@eng.au.dk5250
Nikolic, MiroslavPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmirn@eng.au.dk5250
Nygaard, Jens VingeLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biomechanics and Mechanobiologyjvn@eng.au.dk+45418931703141
Nyord, TavsSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12tavs.nyord@eng.au.dk+45206055335112
Ottosen, Lars Ditlev MørckSektionslederInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejldmo@eng.au.dk+45513716715250
Pedersen, Jacob NedergaardPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringjnp@eng.au.dk+45255222623141, 1.24
Pedersen, Johanna MariaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10jp@eng.au.dk+4593508869
Pedersen, Maja StaffeldtLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejmajasp@eng.au.dk+45935087215250
Poborsky, MichalGæstInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringmp@eng.au.dk3141
Pérez Martínez, Luis CarlosPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesluis.perez@eng.au.dk+45935080645250
Smith, Aidan MarkPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefining, Foulumaidan.smith@eng.au.dk5250
Spillner, EdzardLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologye.spillner@eng.au.dk+45211863963141
Sørensen, Janni AnkerstjerneLaboratoriefunktionærInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejjaas@eng.au.dk5250
Sørensen, Karen Marie JuulVidenskabelig assistentDANDRITE - Nykjær Groupkmjs@dandrite.au.dk1171
Sørensen, Morten KjærulffAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12moks@inano.au.dk5112
Tirunehe, Gossaye WeldegiorgisPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefining, Foulumgot@eng.au.dk
Tørring, ThomasAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Microbial Biosynthesisthomast@eng.au.dk+45617181863141
Wang, YutingGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringyutingwang@eng.au.dk
Ward, Alastair JamesAkademisk medarbejderInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumalastair.ward@eng.au.dk+4541122494+4587157645
Wedege, KristinaVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batterieswedege@eng.au.dk5250
Widzisz, Katarzyna MagdalenaTraineeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejkwidzisz@eng.au.dk
Zhou, YeGæste PhDInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejyezhou@eng.au.dk
bo, zhouGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejbozhou@eng.au.dk
Álvarez-Vallina, LuisLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Cell engineeringlav@eng.au.dk3141
Østedgaard-Munck, David NicolasPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesdnmunck@eng.au.dk5250