Medarbejdere Bioteknologi og kemiteknologi

Oversigt over medarbejdere ved forskningsområdet Bioteknologi og kemiteknologi ved Institut for Ingeniørvidenskab på Aarhus Universitet.

NavnJobtitelEnhedE-mailTelefonMobilBygning
Agneessens, LauraPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejlma@eng.au.dk5250, 0.05
Ambye-Jensen, MortenPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmaj@eng.au.dk+45935080092610, 239
Anankanbil, SampsonPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejsampsonanankanbil@eng.au.dk
Anastasakis, KonstantinosPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejkanastasakis@eng.au.dk5250
Aryal, NabinPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejaryalnabin@eng.au.dk+45206554155250
Bentien, AndersLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesbentien@eng.au.dk+45303695155250, 226
Biller, PatrickJunior FellowInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejpbiller@eng.au.dk+45871534641632, 203
Caceres-Najarro, MarlenyPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmarleny.caceres-najarro@eng.au.dk5250
Catalano, JacopoInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesjcatalano@eng.au.dk
Chen, MenglinAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringmenglin@eng.au.dk+4520289506
Chen, XihanPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejxihan.chen@eng.au.dk5250
Cheng, WeiweiGæstePhDInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejcheng@eng.au.dk
Dalby, Frederik RaskPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskabfd@eng.au.dk
Drazevic, EmilPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesedrazevic@eng.au.dk5250
Eser, Bekir EnginPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejbekireser@eng.au.dk3141
Feilberg, AndersLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10af@eng.au.dk+45308960995250, 213
Feldberg, ThomasLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesfeldberg@eng.au.dk+45514448895250, 214
Feng, LuPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumlufeng@eng.au.dk+4591454277L30
Friis, Jakob EgeVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringfriis@eng.au.dk2610
Grønbæk, HeidiLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10hg@eng.au.dk+45201205675250, 213
Guo, ZhengLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejguo@eng.au.dk+45871555283141, 01.18
Hafner, Sasha D.LektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejsasha.hafner@eng.au.dk+45935088715250
Hansen, Christoffer BjerremandPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringxoffer@eng.au.dk5250, 019
Hansen, Michael JørgenSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejmichaelj.hansen@eng.au.dk+45216227105250, 215
Harwood, Seandean LykkeVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Molecular Engineeringsdlh@eng.au.dk
Henriksen, MartinPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringlahn@eng.au.dk+45251384135250, 019
Hinge, MogensLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringhinge@eng.au.dk+45227705555250, 224
Hjorth, MaibrittLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejmaibritt.hjorth@eng.au.dk+45408259885250, 2.40
Hsieh, Chia-WenPost doc.Institut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningchsi@eng.au.dk+45506509445250, 238
ILYASOGLU, HuriGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejhuriilyasoglu@eng.au.dk
Iruthayaraj, JosephAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejji@eng.au.dk5250
Jabs, FredericPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologyjabs@eng.au.dk3142
Jensen, Bettina Elisabeth BrøggerPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringbebj@eng.au.dk5250, 245
Jensen, Jesper KampPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejjk@eng.au.dk+45935085495250, 209
Jensen, MadsPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejmbje@eng.au.dk5250
Johannsen, IbLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningibj@eng.au.dk+45213560505250, 222
Johansen, Kim MøllerLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejk.m.johansen@eng.au.dk+4593508330
Johansen, Martin BundgaardPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Flow Chemistry Research, Hangøvejbundgaard@eng.au.dk5250
Johansen, Rasmus RanchPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesjohansen@eng.au.dk5250, 241
Jørgensen, Mathias LindhPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringmlindh@eng.au.dk
Kai, PeterSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejpeter.kai@eng.au.dk+45935086225250, 215
Kasper, PernillePostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejpeka@eng.au.dk5250
Khataee, AmirrezaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batterieskhataee@eng.au.dk+45935083975250, 008
Kilsgaard, Bjørn SjøgrenPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesbsk@eng.au.dk+45607095135250, 019
Kjeldgaard, SolveigInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriessolveig@eng.au.dk
Kjeldsen, Kasper TroestVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringktk@inano.au.dk+45607588535250, 245
Kristensen, PeterInstitut for Ingeniørvidenskab - Molecular Engineeringpk@eng.au.dk
Larsen, Camilla KjeldgaardStuderendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Molecular Engineeringcamillakjeldgaard@eng.au.dk
Li, JingboPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejjingboli@eng.au.dk
Lindhardt, Anders ThyboeLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Flow Chemistry Research, Hangøvejlindhardt@eng.au.dk+4523823086+45871567235250
Lund, Puk P. SwaneLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Cell engineeringpl@eng.au.dk+45935083853141, 2.31
Lundager, KatrinePh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskabklundager@eng.au.dk
Lykkemark, SimonPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Cell engineeringsimonl@eng.au.dk
MOURAUD, LauraneGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biomechanics and Mechanobiology3141, 2.18
Malthesen, Britt AmbyLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumbritt.malthesen@eng.au.dk+4520684456+4587157552
Melchjorsen, Connie JenningLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Molecular Engineeringcjm@eng.au.dk+45513596543142, 01.17
Miehe, MichaelaInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologymiehe@eng.au.dk3141
Moore, DaleInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulumdmoore@eng.au.dk
Mshanetskyi, LeonidGæstInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumleonid.mshanetskyi@eng.au.dk
Møller, Henrik BjarneSeniorforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejhenrikb.moller@eng.au.dk+4540531596+4587157646
Møller, RasmusVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringrkm@eng.au.dk2610
Nguyen, QuynhInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10quynh@eng.au.dk
Nielsen, MajaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejmaja.nielsen@eng.au.dk+45306623135250, 008
Nikolic, MiroslavPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmirn@eng.au.dk5250, 239
Nygaard, Jens VingeLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biomechanics and Mechanobiologyjvn@eng.au.dk+45418931703141, 1.38
Nyord, TavsSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10tavs.nyord@eng.au.dk+45206055335250, 241
Ottosen, Lars Ditlev MørckSektionslederInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejldmo@eng.au.dk+45513716715250
Pedersen, Jacob NedergaardPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejjnp@eng.au.dk+45255222623141, 1.24
Pedersen, Johanna MariaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejjp@eng.au.dk+4593508869
Pedersen, Maja StaffeldtLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejmajasp@eng.au.dk+45935087215250, 130
Poborsky, MichalVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejmp@eng.au.dk3141
Pérez, BiancaAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejbperez@eng.au.dk+45871555283141
Pérez Martínez, Luis CarlosPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesluis.perez@eng.au.dk+45935080645250, 131A
R. Kolahchi, AhmadPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringark@eng.au.dk5250
Skyum, CasperMaskinmesterInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulumcsm@eng.au.dk+4593508877
Snoeyenbos West, Oona LesleyPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejoona@eng.au.dk
Spillner, EdzardLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologye.spillner@eng.au.dk+45211863963141, 02.30
Sørensen, Janni AnkerstjerneLaboratoriefunktionærInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningjaas@eng.au.dk+45935080075250, 129
Sørensen, Karen Marie JuulVidenskabelig assistentDANDRITE - Nykjær Groupkmjs@dandrite.au.dk1171
Sørensen, Morten KjærulffPostdocInterdisciplinary Nanoscience Center - INANO-Kemi, iNANO-husetmoks@inano.au.dk+45871566641593, 229
Tørring, ThomasAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejthomast@eng.au.dk+45617181863141
Wang, YutingGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringyutingwang@eng.au.dk
Ward, Alastair JamesAkademisk medarbejderInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumalastair.ward@eng.au.dk+4541122494+4587157645
Wedege, KristinaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batterieswedege@eng.au.dk5250, 008
Widzisz, Katarzyna MagdalenaTraineeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejkwidzisz@eng.au.dk
Xu, RuodanGæstInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringruodan.xu@eng.au.dk
Zhou, YeGæste PhDInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejyezhou@eng.au.dk
Zou, XiaoqiangGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejxiaoqiangzou@eng.au.dk3141
bo, zhouGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejbozhou@eng.au.dk
Álvarez-Vallina, LuisLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Molecular Engineeringlav@eng.au.dk+45238230773141, 02.28
Østedgaard-Munck, David NicolasPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskabdnmunck@eng.au.dk