Medarbejdere Bioteknologi og kemiteknologi

Oversigt over medarbejdere ved forskningsområdet Bioteknologi og kemiteknologi ved Institut for Ingeniørvidenskab på Aarhus Universitet.

NavnJobtitelEnhedE-mailTelefonMobilBygning
Agneessens, LauraPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejlma@eng.au.dk
Ambye-Jensen, MortenAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmaj@eng.au.dk+45935080095250
Anankanbil, SampsonPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringsampsonanankanbil@eng.au.dk
Anastasakis, KonstantinosPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningkanastasakis@eng.au.dk5250
Andersen, EmilPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringemil.andersen@eng.au.dk
Aryal, NabinPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejaryalnabin@eng.au.dk+45206554155250
Bentien, AndersLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesbentien@eng.au.dk+45303695155250
Biller, PatrickAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningpbiller@eng.au.dk+45527453405250
Bonefeld, Birgit E.PostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejbirgit@eng.au.dk5250
Caceres Najarro, MarlenyPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmcaceres@eng.au.dk5250
Catalano, JacopoAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesjcatalano@eng.au.dk5250
Chen, MenglinLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringmenglin@eng.au.dk+45202895063141
Cordellier, AlexPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biocatalysis and Bioprocessing, Gustav Wieds Vejalex.cordellier@eng.au.dk
Dai, RongrongPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringdiana@eng.au.dk
Dalby, Frederik RaskPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10fd@eng.au.dk
Dannesboe, ChristianPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningchda@eng.au.dk+4541893304
Drazevic, EmilAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesedrazevic@eng.au.dk+45935083455250
Engel, JenniferPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biocatalysis and Bioprocessing, Gustav Wieds Vejj.engel@eng.au.dk
Eser, Bekir EnginPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringbekireser@eng.au.dk3141
Feilberg, AndersLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12af@eng.au.dk+453089609998352
Feldberg, ThomasLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesfeldberg@eng.au.dk+45514448895250
Feng, LuPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumlufeng@eng.au.dk
Friis, Jakob EgePostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringfriis@eng.au.dk5250
Fuchs, AndreaPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12fuchs@eng.au.dk5112
Greiner, ClaudiaLaborantpraktikantInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumclaudia.greiner@eng.au.dk
Grønbæk, HeidiLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10hg@eng.au.dk+45201205675250
Guo, ZhengLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringguo@eng.au.dk+45871555283141, 01.18
Hafner, Sasha D.LektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12sasha.hafner@eng.au.dk+45935088715112
Hansen, Christoffer BjerremandPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringxoffer@eng.au.dk5250, 019
Hansen, Michael JørgenSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12michaelj.hansen@eng.au.dk+45216227105112
Hansen, Per WiborgTeknikerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulumpwh@eng.au.dk+4525179368+4525179368L30, 8210
Harwood, Seandean LykkePh.d.-studerendeInstitut for Molekylærbiologi og Genetik - Proteinforskningsdlh@mbg.au.dk
Hassan, HananStuderendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineering3141
Hastrup, GitteLaboratoriekoordinatorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejgh@eng.au.dk5250
Henriksen, MartinPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringlahn@eng.au.dk
Hinge, MogensLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringhinge@eng.au.dk+45227705555250
Hjorth, MaibrittLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejmaibritt.hjorth@eng.au.dk+45408259885250
Hobisch, MarkusPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biocatalysis and Bioprocessing, Gustav Wieds Vejhobisch@eng.au.dk
Hsieh, Chia-WenPost doc.Institut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningchsi@eng.au.dk+45506509445250
Huang, LeiPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biocatalysis and Bioprocessing, Gustav Wieds Vejlei.huang@eng.au.dk3141
Jabs, FredericPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologyjabs@eng.au.dk3141
Jensen, Iben Charlotte StensgaardLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Microbial Biosynthesisibens@eng.au.dk3141
Jensen, Mads BorgbjergPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejmbje@eng.au.dk
Johannsen, IbAdjungeret lektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningibj@eng.au.dk
Johansen, Kim MøllerLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringk.m.johansen@eng.au.dk+45935089923141
Johansen, Martin BundgaardPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Flow Chemistry Research, Hangøvejbundgaard@eng.au.dk
Jørgensen, Mathias LindhPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringmlindh@eng.au.dk
Kai, PeterSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12peter.kai@eng.au.dk+45935086225112
Kamp, AnjaAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejanjakamp@eng.au.dk5250
Kamp, Jesper NørlemPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10jk@eng.au.dk+45935085495250, 209
Kara, SelinLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biocatalysis and Bioprocessing, Gustav Wieds Vejselin.kara@eng.au.dk+45223789645250
Kasper, PernillePostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10peka@eng.au.dk5110
Khataee, AmirrezaVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batterieskhataee@eng.au.dk5250
Kilsgaard, Bjørn SjøgrenVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringbsk@eng.au.dk5250
Kjeldgaard, SolveigPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriessolveig@eng.au.dk
Kjeldsen, Theis AjsMaskinmesterInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulumtak@eng.au.dk
Kofoed, Michael Vedel WegenerForskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Microbial Conversion Technologiesmvk@eng.au.dk+4593521051
Lamagni, PaoloPh.d.-studerendeInterdisciplinary Nanoscience Center - INANO-Kemi, Langelandsgadelamagni@inano.au.dk+45871567591590, 352
Larsen, Camilla KjeldgaardVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Microbial Biosynthesiscamillakjeldgaard@eng.au.dk3141
Larsen, Hanne ØstergårdTechical managerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejhanne.larsen@eng.au.dk3141
Lemes Perschke, Yolanda MariaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejymlp@eng.au.dk
Li, ZiqianPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringau628264@eng.au.dk
Liljenhjerte, JohannesPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biomechanics and Mechanobiologyjl@eng.au.dk+4561782242
Lund, Puk P. SwaneLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Cell engineeringpl@eng.au.dk+45935083853141
Malthesen, Britt AmbyLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumbritt.malthesen@eng.au.dk+4520684456+4587157552
Melchjorsen, Connie JenningLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Molecular Engineeringcjm@eng.au.dk+45513596543142
Miehe, MichaelaInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologymiehe@eng.au.dk+45935216593141
Mshanetskyi, LeonidGæstInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumleonid.mshanetskyi@eng.au.dk
Møller, Henrik BjarneSeniorforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Hangøvejhenrikb.moller@eng.au.dk+4540531596+4587157646
Møller, RasmusVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringrkm@eng.au.dk5250
Nielsen, FinnTeknikerInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Foulumfinn.nielsen@eng.au.dk+4587157867+4520801999L38
Nikolic, MiroslavPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningmirn@eng.au.dk5250
Nygaard, Jens VingeLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biomechanics and Mechanobiologyjvn@eng.au.dk+45418931703141
Nyord, TavsSeniorrådgiverInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12tavs.nyord@eng.au.dk+45206055335112
Ottosen, Lars Ditlev MørckSektionslederInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejldmo@eng.au.dk+45513716715250
Pedersen, Jacob NedergaardPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringjnp@eng.au.dk+45255222623141, 1.24
Pedersen, Johanna MariaPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 10jp@eng.au.dk+4593508869
Pedersen, Maja StaffeldtLaborantInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejmajasp@eng.au.dk+45935087215250
Philips, JoAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejjo.philips@eng.au.dk+45935215695250
Röllig, RobertPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biocatalysis and Bioprocessingroellig@eng.au.dk
Schmermund, Luca LeóPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biocatalysis and Bioprocessing, Gustav Wieds Vejluca.schmermund@eng.au.dk
Scoma, AlbertoLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejas@eng.au.dk+45613931235250
Smith, Aidan MarkPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefining, Foulumaidan.smith@eng.au.dkL38
Sommer, Sven GjeddeProfessorInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12sgs@eng.au.dk+45935215255112
Souza dos Passos, JulianoPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefiningjsp@eng.au.dk
Spillner, EdzardLektorInstitut for Ingeniørvidenskab - Immunological Biotechnologye.spillner@eng.au.dk+45211863963141
Sørensen, Janni AnkerstjerneLaboratoriefunktionærInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Hangøvejjaas@eng.au.dk+4593508007+45935080075250
Sørensen, Karen Marie JuulVidenskabelig assistentInstitut for Biomedicin - Forskning og uddannelse, Vestkmjs@dandrite.au.dk
Sørensen, Morten KjærulffAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 12moks@eng.au.dk5112
Tirunehe, Gossaye WeldegiorgisPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Biorefining, Foulumgot@eng.au.dk
Troest, BettinaPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringbebj@eng.au.dk5250
Troest, KasperVidenskabelig assistentInstitut for Ingeniørvidenskab - Plastics and Polymer Engineeringktk@inano.au.dk+4560758853
Tørring, ThomasAdjunktInstitut for Ingeniørvidenskab - Microbial Biosynthesisthomast@eng.au.dk+45617181863141
Wang, YutingGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Nanofiber technology and cellular engineeringyutingwang@eng.au.dk
Ward, Alastair JamesAkademisk medarbejderInstitut for Ingeniørvidenskab - Anaerob Digestion Technologies, Foulumalastair.ward@eng.au.dk+4541122494+4587157645
Widzisz, Katarzyna MagdalenaTraineeInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejkwidzisz@eng.au.dk
Wu, ChuandongGæsteforskerInstitut for Ingeniørvidenskab - Air Quality Engineering, Finlandsgade 1298352
Xing, YahuiStudentermedhjælperInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vej3141
Zhou, YeGæste PhDInstitut for Ingeniørvidenskab - Biological and Chemical Engineering, Gustav Wieds Vejyezhou@eng.au.dk
Zia Shahid, MuhammadPh.d.-studerendeInstitut for Ingeniørvidenskab - Lipid Biotechnology and Engineeringziashahid@eng.au.dk3141
Østedgaard-Munck, David NicolasPostdocInstitut for Ingeniørvidenskab - Electrochemical Energy Conversion and Batteriesdnmunck@eng.au.dk5250